Jak fotografovat houby kreativně

Houbaření je mojí vášní už od malinka. Vždy jsem v lese obdivoval roztodivné barvy a tvary hub, které nám matička příroda staví na odiv. A tak bylo jen otázkou času kdy houbaření spojím s dalším svým koníčkem a tím je fotografování. V článku „Jak fotografovat houby kreativně“ vám přináším několik tipů pro lepší fotografie hub.

Co sebou do lesa :

Tak rozhodně fotoaparát. Nemusíte hned pořizovat profi zrcadlovku s makroobjektivem, dobrá fotografie se dá pořídit i lepším kompaktem, ultrazoomem nebo bezzrcadlovkou. Bude vás to však stát o trochu více úsilí v podobě překonání limitů daných přístrojů – zpravidla vyšší šum při vyšších hodnotách ISO, větší hloubka ostrosti – náročnější dosažení rozostřeného pozadí a pěkného bokehu, nižší kvalita výsledných snímků.

Objektivy – v podstatě si vystačíte s jakýmkoliv objektivem, přesto bych vám doporučil použít spíše pevná skla – mají vyšší světelnost, lepší kresbu i bokeh a většinou i kratší minimálně zaostřitelnou vzdálenost.

Další nezbytnou pomůckou je bytelný stativ (s odnímatelnou nebo otočnou středovou tyčí) nebo bean bag (látkový pytlík naplněný třeba kuličkami polystyrénu,fazolemi atp.). Obojí má své plusy i mínusy a je jen na vás se rozhodnout co vám bude vyhovovat lépe. Já většinou tarabím obojí i přesto, že do lesa jdu s jasnou představou co a jak chci nafotografovat (člověk nikdy neví co se může přihodit).

Ostatní mnou využívané pomůcky: odrazná deska, blesk, kapesní LED svítilna, štěteček a rozprašovač s vodou. Nyní ještě po dlouhém zvažování přibydou makrosáňky.

Jak fotografovat houby kreatvně
Helmovka – Canon 5dMkII + EF 100/2,8 L IS macro f 2,8 čas 1/8s ISO 100

 

Kdy mám vyrazit?

Nejlépe je vyrazit na fotografování hub když je polojasno až oblačno – světlo jdoucí skrze mraky je nádherně rozptýlené a nevytváří nám moc velké kontrasty. Když k tomu přidáte ještě ranní nebo večerní načasování (tzv. golden hour) máte šanci dosáhnout nádherných barevných odstínů na výsledné fotografii.

Jak fotografovat houby kreativně
Helmovka – Canon 5dMkII + EF 100/2,8 L IS macro f 6,3 čas 1s ISO 100

Plánujte :

Pokud rádi chodíte na procházky, prohlédněte si místo kde budete fotografovat třeba den předem kvůli světelným podmínkám, množství hub apod. Druhý den půjdete na jisto a můžete rovnou začít fotografovat.

Jak fotografovat houby kreativně
Muchomůrka červená – Canon 5dMkII + EF 100/2,8 L IS macro f2,8 čas 0,3s ISO 100

Komponujeme a ostříme :

Fotoaparát posadíme na stativ (bean bag) a nejlépe pomocí liveview vytvoříme kompozici (zlatý řez, pravidlo třetin). Zde jsou ve výhodě majitelé fotoaparátů s výklopným displejem – nebudou se muset tolik sklánět 😉 Pokud chceme zvýraznit na fotografii tvar a barvu klobouku snímáme houbu z mírného nadhledu. Pokud nás více zajímají lupeny a rourky využijeme snímání z podhledu.

Při pohledu do hledáčku / na displej můžeme snáze najít nedokonalosti které nám scénu kazí – smetí na houbě, překážející větvičky nebo stébla trávy atp. Před samotnou expozicí je odstraníme.

Pokud to náš fotoaparát umožňuje ostříme raději manuálně pro přesnou kontrolu místa zaostření. Nejlépe na hranu klobouku nebo strukturu rourek a lupenů.

Jak vidíte kupříkladu na fotografii níže zapomenutá stébla suché trávy na pozadí, v horní části snímku, působí vcelku rušivě, stejně tak suchý pařez za houbou. Automatické ostření taky nebylo to pravé ořechové. Stačilo by odtrhnout dvě suchá stébla, scénu snímat více zprava aby suchý pařez nevylézal z houby a více zespodu aby lépe vynikly lupeny a prospělo by to i bokehu. O manuálním zaostření nemluvě.

Pozadí snímku :

V průběhu komponování snímku si také všímejte pozadí – bokeh, barva, nasvícení. Zde je to již o vašem citu pro fotografii. Některé houbě svědčí jednoduché a tmavé pozadí, jiné naopak svědčí barevně výraznější s nějakou tou bokehovou libůstkou.

Liška nálevkovitá

Buďte kreativní :

Fotografujte z různých úhlů. Použijte baterku nebo blesk k nasvícení houby. Kombinujte přirozené i umělé světlo. Využijte různá ohniska objektivů. Zkuste fotografovat za soumraku nebo za úsvitu. Experimentujte s vyvážením bílé. Využijte barevných gelů a modifikátorů zábleskového světla. Malujte světlem. Zde se fantazii meze nekladou.

Tajemný les

Kolemjdoucí houbaři vás s největší  pravděpodobností budou považovat za exota, až vás uvidí válet se s fotoaparátem na zemi. Nevšímejte si jich a soustřeďte se na fotografování.

Na závěr ještě jedna malá prosba – co si do lesa donesete, to si z něj zase odneste. Není smutnější pohled než hromada odpadků uprostřed lesní pěšiny,palouku nebo potůčku. Buďte k přírodě ohleduplní, ona se vám za to odmění.

Napsat komentář