Jak fotografovat tekoucí vodu

Pomalu, ale jistě se nám blíží babí léto a podzim, podle mého názoru nejlepší období pro krajinářskou fotografii včetně fotografování vodopádů, řek a potoků. Zbarvující se listí vytváří nádherný kontrast s kameny porostlými mechem a tekoucí vodou a vytvoří nádhernou atmosféru na vašich snímcích.

Ideálním počasím pro pořízení fotografií je zamračený podzimní den. Světlo pronikající skrze mraky je nádherně difůzní, nevytváří přepaly a jeho nedostatek nám také umožní dosáhnout delších časů důležitých pro rozmazání vody bez nutnosti použití ND filtrů.

Pomocníci pro zachycení tekoucí vody:

  • bytelný stativ – pro tento typ snímků naprostá nutnost
  • dálková spoušť, možnost předsklopení zrcátka
  • polarizační filtr – zmírní odlesky vody, prodlouží čas cca o 1-2 EV
  • ND filtry – prodloužení expozičních času dle síly filtru (ND 8 +3EV, ND 64 +6EV nebo extrémní ND 1000 +10EV). Kvalitní a dostupné filtry pořídíte např. na http://www.vffoto.com
  • dobrá obuv – přeci jen budete se pohybovat ve vlhkém prostředí a nebezpečí uklouznutí a vykoupání techniky je hodně vysoké.

Další důležitou věcí je vytipování místa pro fotografování. Nemusíte hned začínat s extrémními vodopády. Na osvojení základů vám bohatě postačí lesní potůček v blízkém okolí. Já osobně nejraději fotografuji v Jizerských horách, protože je mám za humny. Zdejší množství nejrůznějších říček,potoků a potůčků vytváří nepřeberné množství vodopádů a kaskád a poskytuje nespočet fotografických příležitostí.

Při fotografování se nemusíte zaměřovat jen na celky, hledejte zajímavé detaily – listy ve vodě, osamělé kameny, zmrazky atp. (pro jejich zachycení použijte delší ohnisko 50mm a více).

Já zpravidla využívám objektiv Canon 17-40/4 L pro fotografování celků a Canon 70-200/4 L pro zachycení detailů, občas použiji i 100mm makroobjektiv.

Několik rad k nastavení fotoaparátu:

  • nastavte co nejnižší ISO
  • pokud to váš aparát umožňuje využijte manuální režim M, případně režim priority clony Av
  • ostřete manuálně (hyperfokální vzdálenost)
  • využijte předsklopení zrcátka, dálkovou spoušt nebo samospoušť
  • fotografujte do RAWu

Rozmazání nebo naopak zmrazení pohybu vody záleží na konkrétním vodním toku. Obecně se dá říct, že časy kratší než 1/100s pohyb zmrazí, 1/15s -4s vodu rozmažou a časy delší než 4s nám z vody udělají mléko případně mlhu. V době digitální fotografie můžete čile experimentovat s různými časy přímo na místě a najít ten optimální pro danou situaci.

Přeji vám mnoho vydařených záběrů a co nejméně utopené techniky 😉 Tom

 

 

 

 

Napsat komentář