Wildlife pod okny paneláků – Sysel obecný

Mladá Boleslav, město známé především díky produkci automobilů Škoda, se v poslední době stává cílem výprav fotografických nadšenců z různých koutů republiky. Nejen „profesionální“ wildlife fotografové, ale i začátečníci a dokonce i rodinky s dětmi se sjíždí do parku v těsné blízkosti NPP Radouč, aby zde strávili příjemné chvíle ve společnosti zdejších „ochočených“ syslů obecných.

Doslova pod okny paneláků zdejšího sídliště se zde nachází vcelku početná kolonie kriticky ohrožených syslů obecných kteří zde žijí v symbióze spolu s divokými králíky a místními obyvateli.

sysel 2Vzhledem k tomu, že park je poměrně frekventovaný jsou syslíci zvyklí na přítomnost lidí a proto nejsou plaší. Trošku problém to je při fotografování neboť malí neposedové kolikrát nakukují přímo do objektivu. Výhodou je možnost pořízení snímků i s krátkými ohnisky (fotil jsem dokonce i s Canonem 17-40/4 L).

Na lokalitě se mimo syslů, kteří jsou pravděpodobně největším lákadlem, vyskytují i další druhy živočichů zařazených na seznam ohrožených a regionálně významných druhů. Jedná se o různé druhy brouků, motýlů, pavouků a plžů. Pro příklad – otakárek fenyklový, několik druhů modrásků, stepník rudý, nosorožík kapucínek a spousta dalších viz. článek na wikipedii.

Napsat komentář