Ledňáček říční
Common kingfisher - Alcedo atthis - Ledňáček říční

Ledňáček říční

Ledňáček říční je bezesporu jedním z nejkrásnějších ptáků se kterým se můžete v české přírodě setkat. Často bývá pro své výrazné zbarvení označován jako létající, nebo modrý drahokam. Obvykle zaslechnete jeho pronikavé “cííít, cíít cíít” a vzápětí se kolem vás mihne modrá šmouha, za kterou se stěží stihnete otočit.

Ledňáček říční - Common kingfisher - Alcedo atthis
Common kingfisher – Alcedo atthis – Ledňáček říční

Ledňáček nebo též lidově rybařík je velmi náročný na životní prostředí. Zpravidla ho najdete u větších potoků, menších říček a rybníků s čistou vodou bohatou na drobné rybky a bujnou pobřežní vegetací ze které pozoruje hladinu a vrhá se střemhlav za kořistí.

Na svých oblíbených místech ( zídkách, větvích břehového porostu, padlých kmenech)posedává a bedlivě odtud sleduje vodní hladinu Když zaměří rybičku, vrhne se střemhlav s přitaženými křídly do vody jako šipka, a to až do jednoho metru. Oči mu při tom chrání průhledná blána. Obratem pak vylétá zpět na své oblíbené místo, kde kořist prudkým pohybem hlavy omráčí, nebo usmrtí. Nepohrdne ani drobným vodním hmyzem a obojživelníky, pro které si zalétá do rákosin.

Ledňáček říční – video

Prohlédněte si mé fotografie ledňáčků říčních v mé fotobance

Leave a Reply