10 tipů pro lepší fotografie

10 tipů pro lepší fotografie

Chcete svými fotografiemi zaujmout? Přečtěte si mých 10 tipů pro lepší fotografie, které můžete uplatnit jak při použití fotoaparátu tak i mobilního telefonu.

Fotografování je dnes dostupné každému, díky moderní technice, dostupným digitálním fotoaparátům a fotomobilům. Sociální sítě jsou zahlceny tisíci snímků nevalné kvality, ale občas se mezi nimi vyskytne i nějaká která vás na první pohled zaujme.

10 tipů pro lepší fotografie:

1. Zapomeňte na plně automatický režim

Ano je to tak. Převážná většina smrtelníků z řad začínajících fotografů popadne fotoaparát, zapne “full auto” režim a mačká spoušť ostošest. V tomto režimu se sice občas nějaký snímek povede, ale nebude to žádná velká hitparáda. Jste odkázáni na vestavěný algoritmus, který sice v běžných podmínkách zvládne vytvořit docela dobře exponovaný snímek, ale vy máte minimální možnost výsledný snímek ovlivnit. Problém může nastat například při focení v protisvětle nebo za šera. Obdobně fungují i přednastavené scénické režimy.

10 tipů pro lepší fotografie

Zkuste fotit v poloautomatckých režimech “priorita clony”, na fotoaparátech většinou označené jako A (Nikon, Fuji, Olympus, Sony) a Av (Canon, Pentax), nebo “priorita času” značených S nebo Tv. Případně použijte plně manuální režim M. V těchto režimech máte pod kontrolou buď hloubku ostrosti (A,Av) nebo čas (S,Tv) společně s citlivostí ISO. V režimu M pak všechny tři dohromady.

Pro tyto režimy je dobré znát vzájemný vztah mezi clonou, ISO a expozičním časem. Pomůže vám tzv. expoziční trojúhelník. Viz tip č. 3

2. Zaměřte se na správnou kompozici snímku

Od samých počátků výtvarného umění autoři zdokonalovali způsob jakým vnést do výsledného díla harmonii a nechat ho na diváka zapůsobit. Postupem času vznikla základní kompoziční pravidla, jejichž dodržování vám pomůže vytvořit poutavější fotografie.

Pro začátek vyzkoušejte pravidlo třetin. Většina dnešních fotoaparátů i mobilů umí na displeji nebo i v hledáčku zobrazit mřížku pro snadnější komponování snímku. Zpravidla je to 3×3 polí.

Na následující fotografii můžete vidět jak jsem zakomponoval důležité objekty na fotografii. Jsou umístěny v průsečících dělících linií mřížky a zároveň popředí snímku , jeho střed a obloha zabírají přibližně 1/3 plochy snímku.

10 tipů pro lepší fotografie – kompozice – pravidlo třetin

Po zvládnutí pravidla třetin se můžete pustit i do náročnějších kompozic, ale o těch zase někdy jindy. Při komponování se zamyslete nad tím co má být ustředním motivem snímku a snažte se eliminovat rušivé prvky kolem ať už změnou úhlu focení, nebo změnou ohniska. Pamatujte že v jednoduchosti je síla.

3. Správně exponujte

Pro správnou expozici je důležité znát vzájemný vztah mezi clonou, expozičním časem a citlivostí ISO. V tom vám pomůže takzvaný expoziční trojúhelník.

Expoziční trojúhelník

Dalším užitečným pomocníkem je histogram snímku. Znázorňuje četnost jasů a stínů pomocí škály 255 tónů od černé po bílou. Lze si ho prohlédnout jak ve fotoaparátu, tak ve fotoeditoru. Na přiloženém snímku můžeme z histogramu vyčíst, že je poměrně dobře exponovaný. Obsahuje pouze drobné přepaly v červeném kanálu a mírně neprokreslené stíny v modrém kanálu.

Histogram snímku

4. Fotografujte do RAWu

Pokud to váš fotoaparát umožnuje fotografujte ve formátu RAW. Fotoaparát uloží tzv. syrová data, která následně musíte vyvolat ve fotoeditoru. Umožní vám to však dostat ze snímku maximum. A to i v případě, že se vám nepodaří snímek optimálně exponovat.

5. Upravte snímky v editoru

Máte-li dobře vyfotografovaný snímek úpravy v editoru vám nezaberou mnoho času. Zpravidla stačí lehce oživit barvy, udělat případnou drobnou korekci expozice/jasů/stínů, přidat trošičku kontrastu a snímek doostřit. Můžete sice toto nechat na fotoaparátu, ale přeci jenom každý snímek potřebuje trochu něco jiného a automatický algoritmus ve fotoaparátu nemáte moc možnost ovlivnit. V editoru máte vše plně ve svých rukách.

6. Zaměřte se na úhel pohledu

Zkoušejte netradiční úhly pohledu. Vždy se na snímanou scénu snažte podívat z více úhlů – z podhledu, nadhledu apod.

7. Poznejte limity svého technického vybavení

Není nutno vždy mít nejmodernější výkřik techniky. To z vás dobrého fotografa neudělá. Pokud víte co si se svým vybavením můžete dovolit budete se moci lépe přizpůsobit. Například budete vědět, že váš fotoaparát zvládá ISO dejme tomu do hodnoty 3200, aniž by to nějak zásadně ovlivnilo kvalitu výsledného snímku (šum při vyšším ISO), nebo že váš objektiv má nejostřejší výstup v rozmezí clon f/7.1- f/11.

8. Inspirujte se u jiných fotografů

Najděte si pár předních fotografů kteří se věnují vašemu oblíbenému žánru, projděte si jejich snímky a snažte se vytvořit fotografii v podobném stylu.

9. Cvičte, cvičte a ještě jednou cvičte

Cvičení dělá mistra. Nenechte se odradit prvními neúspěchy. Snažte se fotografovat při každé příležitosti.

10. Pamatujte, že koš je nelepší přítel fotografa

Je to tak. Pokud o nějaké fotografii jen trochu pochybujete je lepší ji smazat. Jinak vám hrozí, že za chvíli budete mít plný disk fotosmetí, které z 99% nevyužijete a stejně ho jednou smažete. Tak proč ne hned.

Doufám, že vás mých 10 tipů pro lepší fotografie zaujalo a pomůžou vám k lepším snímkům.

Navštivte mou fotobanku a můj Youtube

Leave a Reply