Motýlí dům Jonsdorf – schmetterlingshaus Jonsdorf

Motýlí dům Jonsdorf – schmetterlingshaus Jonsdorf

Motýlí dům Jonsdorf se nachází v lázeňském městečku v jihovýchodní části Saska, nedaleko Žitavy. V roce 2004 zde byl vybudován motýlí dům s celoročním provozem.

Motýlí dům Jonsdorf
Motýlí dům Jonsdorf

Motýlí dům Jonsdorf

V Sasku v Žitavských horách se nachází Motýlí dům a dům tropů. Byl otevřen v únoru 2004 pod heslem „odpočinek, zážitek, poučení“ .

Uprostřed tropického světa rostlin budete obklopeni palmami, banánovníky a bambusovníky Můžete zde hodně zblízka zažít tropické motýly v jejich přirozených podmínkách. Uvnitř je umístěno jezírko s malým vodopádem doplňující atmosféru džungle. Misky s ovocem a karafiáty jsou ideálním místem na pozorování krásně zbarvených a dobře maskovaných motýlů.

Tropický motýl Morpho peleides

Motýlí dům je celoročně v provozu. Osmihranná budova má skleněnou střechu, která se stará o optimální světlost a průnik slunečních paprsků. Vytápění na minimální konstantní teplotu 25 st.C je nutností. Vyšších teplot se dosahuje přirozenou cestou při slunečním záření. Vlhkost vzduchu je udržována kolem 75 %.

Tropický motýl Idea leuconoe, přezdívaný papírový drak

Ve zdejší 500 m2 velké osmihranné hale se cítí doma více jak 200 exotických motýlů.
Je zde k vidění kolem 35 druhů ze čtyř kontinentů. Papilio z Indonésie a Austrálie, Morpho a Caligos ze střední a jižní Ameriky, Satyridae a Attacus z Číny a mnoho jiných.

Můžete zde pozorovat let, námluvy a páření tohoto krásného druhu hmyzu naší planety. Objevujte na rostlinách motýlí vajíčka, housenky a kukly. Uvidíte stopy po housenkách na zdejších speciálních rostlinách, kterými se živí. Třeba najdete i kuklu ze které se následně vyklube překrásný motýl.

Tropický motýl Heliconius sp.

Vedle různých technik letu je i hledání potravy druh od druhu rozličné. Květy rostlin a také stolky s ovocem jsou oblíbeným odpočinkovým místem tohoto exotického hmyzu.

V motýlí hale vás zabaví a potěší i pohled na kosmasy bělovousé.

Ve vstupním prostoru a v prvním patře naleznete také terária s různými plazy a obojživelníky. Suchozemské a vodní želvy, chameleóny, ještěrky, hady, sklípkany a hmyz.

leguán zelený v Jonsdorfu, z terária v motýlím domě

3m dlouhé mořské akvárium s korálovými rybami a kolem třiceti různými druhy korálů a sasanek, které obývjí tento vodní svět.

Bodlok žlutý v mořském korálovém akváriu

Pestrý koutek se suvenýry nabízí jak hračky a upomínkové předměty, tak i odbornou literaturu.
Po návštěvě zařízení přijde vhod i kavárna s občerstvením s pestrou nabídkou. Výhodou je česky mluvící obsluha.

V celém objektu se nachází dostatek laviček k posezení a pro malé návštěvníky je tu i pěkný dětský koutek.

Samozřejmostí je přístup i pro ZTP a vozíčkáře.

Dojet sem můžete ze Žitavy po žitavské úzkorozchodné dráze (Zittauer Schmalspurbahn) dodnes obsluhované historickými parními lokomotivami. Tato dráha se lidově nazývá „Bimmelbahn“ (zvonková dráha). Trať začíná v Žitavě, má dvě koncové větve, jedna končí v Jonsdorfu a druhá v Oybinu jehož návštěvu by jste neměli vynechat.

Žitavská úzkokolejná dráha “Bimmelbahn”

Pokud pojedete autem je nejlepší trasa přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou- Žitava, dále směr Zittauer Gebirge ( Žitavské hory), Jonsdorf, v Jonsdorfu německý název Motýlího domu je Schmetterlingshaus.

Oybin je další lázeňská obec. Dominuje jí mohutná pískovcová stolová hora s ruinami stejnojmeného hradu a kláštera.

První zmínky o hradu jsou z počátku 13. století, kdy žitavsko ovládal rod Ronovců. V roce 1319 Jindřich z Lipé vyměnil hrad a území s Janem Lucemburským za pozemky na Moravě.

Hrade ve 14.století nechal výrazně přestavět Karel IV. Hrad byl jeho oblíbeným sídlem a navíc demonstroval moc českého panovníka nad celým Žitavskem. Jeho rozhodnutím zde byl později vybudován klášter celestýnů. Hrad měl strategicky významnou polohu na obchodní cestě z Čech do Lužice.

V roce 1429 si na hrad Oybin brousili zuby Husité, ale hrad jejich útoku odolal a Husité odtáhli s nepořízenou.

Zřícenina Oybin

Fotografie motýlů můžete zakoupit v mojí fotobance.

Leave a Reply